VODNÉ DIELO GABČÍKOVO
Vodné dielo Gabčíkovo patrí nepochybne k najznámejším stavbám tohto typu na Slovensku. Vo výrobe elektriny je Gabčíkovo najväčšou elektrárňou na našom území. Nachádzajú sa tu dve plavebné komory a vodná elektráreň. Stavba bola vybudovaná pre viaceré účely, ako je ochrana pred povodňami a výroba elektrickej energie. Okrem praktických dôvodov výstavby je však Vodné dielo Gabčíkovo a jeho okolie aj zaujímavým miestom pre návštevu turistami a je vhodné na výlet pre celú rodinu.
Na čo slúži vodné dielo?
Vodné dielo Gabčíkovo bolo vybudované na druhej najdlhšej rieke Európy, na rieke Dunaj. Ide o viacúčelovú stavbu, ktorá bolo vybudovaná z viacerých dôvodov:
- ochrana územia pred záplavami, ktoré spôsobovali veľké škody
- regulácia výšky hladiny Dunaja – dlhodobá regulácia zabezpečujúca splavnosť rieky a dočasná úprava výšky hladiny počas krízových situácií
- zlepšenie environmentálnych parametrov – zabezpečenie kvality pitnej vody a zastavenie poklesu podzemnej vody
- výroba elektrickej energie (asi 8% celkovej spotreby energie na Slovensku a asi 12-15% v Maďarsku)
- rekreačný a turistický význam
História elektrárne
Už v polovici 19. storočia sa vedelo, že je potrebné na rieke Dunaj vybudovať spoľahlivú plavebnú dráhu na dlhý čas. Najlepším variantom bolo plavbu vyriešiť odklonením sa od pôvodného koryta Dunaja a tento plán sa aj zrealizoval. Dunaj sa tak odkláňa zo zdrže Hrušov cez prívodný kanál, hydrocentrálu Gabčíkovo a odpadový kanál. Rozhodnutie podporila aj Dunajská komisia, aby došlo k zlepšeniu parametrických podmienok pre vodnú cestu medzi Bratislavou a Budapešťou. Celý proces urýchlila ropná kríza v roku 1973.
Vodné dielo sa budovalo od roku 1977, pôvodne ako vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros na základe medzinárodnej zmluvy. Hlavným dôvodom výstavby bolo zabrániť pravidelným záplavám v tejto oblasti.
Maďarsko však v roku 1989 bez oznámenia ukončilo práce na stavbe svojej časti. Vodné dielo bolo vtedy dokončené už na 90 %. Dôvodom boli protesty občanov, pretože stavbu vnímali ako symbol socializmu a tiež argument, že dielo by výrazne poškodilo životné prostredie. Nerešpektovanie zmluvného projektu bolo následne dlhé roky predmetom medzinárodného právneho sporu medzi Slovenskom a Maďarskom.
Medzinárodný súdny dvor v roku 1997 napokon rozhodol, že pôvodná zmluva stále platí a Maďarsko nebolo oprávnené pozastaviť práce na vodnom diele. Česko-Slovensko bolo preto prinútené zmeniť pôvodné plány a od novembra 1991 realizovať len časť diela pri Bratislave v pozmenenej podobe. Vodné dielo bolo uvedené do prevádzky v októbri 1992, sekundárne časti stavby ako elektráreň v roku 1996. Zdržanie vybudovania stupňa Nagymaros však neumožňuje vodnej elektrárni pracovať v špičkovej prevádzke.
Zaujímavosti
Pri návšteve vodného diela si priamo z mosta môžete pozrieť plavebné komory a ich napĺňanie. Z prístavu v Gabčíkove alebo z Bratislavy je možné absolvovať vyhliadkovú plavbu osobnou loďou, počas ktorej spoznáte prírodné krásy Dunaja a priľahlých miest. Dominantným a neprehliadnuteľným prvkom vodného diela je dozorná veža. Z vyhliadkovej plošiny v jej dolnej časti sa vám naskytne krásny výhľad. Ak máte šťastie na dobré počasie, môžete z nej ďalekohľadom dovidieť až na Kamzík.
Výlet si môžete spestriť návštevou známeho múzea moderného umenia Danubiana. Múzeum sa nachádza na polostrove v Čunove. Jeho okolie tvorí sochársky park, v ktorom sa vám okrem umenia naskytne aj pohľad na očarujúce okolie.
Lokalita je skvelou voľbou aj pre rybárov. Lov je tu povolený takmer všade. V priehrade bolo napočítaných viac ako 60 druhov rýb a najlepšie podmienky sú na dunajskom pôvodnom koryte.
Cyklotrasa
Okolie Gabčíkova ponúka príležitosť aj pre cyklistov. Okolo Vodného diela Gabčíkovo vedie cyklo okruh dlhý cca 100 km po asfaltovej ceste. Príjemný cyklovýlet sa začína a aj končí v hlavnom meste a jeho najkrajší úsek vedie popri vodnom diele. Nachádzajú sa ti aj pešie trasy, vďaka ktorým môžete lepšie spoznať okolie.
Plavba kompou
V blízkosti vodného diela stojí za návštevu aj ostrov medzi starým korytom Dunaja a prívodným a odtokovým kanálom. Ležia tu tri obce, pričom jednou z nich je obec Vojka, do ktorej v lete premáva kompa. Na ostrove nájdete krásne rastliny a brehy ostrova sú obľúbenou zástavkou vodákov.
Vodné športy a kúpanie
Ak obľubujete vodné športy, určite zavítajte do areálu Divoká voda v Čunove. Vyskúšať si tu môžete plavbu kajakom, rafting, jazdu na vodnom skútri, lyžiach, aj surfing. Ak by ste sa chceli okúpať, môžete tak urobiť na niekoľkých plážach, napríklad v časti Čilistov. Nachádzajú sa tu aj jazerá medzi Bodíkmi a Vojkou nad Dunajom, ktoré vznikli pri ťažbe štrku. Vykúpať sa môžete aj v starom dunajskom koryte. Okrem prírodného kúpania môžete v okolí zavítať aj do viacerých kúpalísk. Nachádza sa tu termálne kúpalisko v Šamoríne, kúpalisko v gabčíkovskom lesoparku aj obľúbený Thermalpark Dunajská Streda.
Parkovanie
Vodné dielo Gabčíkovo ponúka bezstarostné parkovanie. Objekt je monitorovaný bezpečnostným kamerovým systémom. Prevádzková doba je od pondelka do nedele počas celého dňa. Parkovanie je zadarmo a časové obmedzenie parkovania pre verejnosť sú 2 hodiny.
Ubytovanie v okolí
Možností sa ubytovať je vzhľadom na polohu Gabčíkova hneď niekoľko. Ideálnou voľbou sú Apartmány Termál v Dunajskej strede, vzdialené iba 17 km od Gabčíkova. Veľkou výhodou je, že apartmánové domy Termál sa nachádzajú priamo vedľa Thermalparku Dunajská Streda. Hostia sa tu môžu ubytovať v moderne zariadených dvojlôžkových a štvorlôžkových apartmánoch so sociálnym zariadením, vlastnou kuchynkou a balkónom. Apartmány s Thermalparkom spája prepojovacia chodba, ktorá zabezpečuje pohodlný prístup do jeho priestorov v akomkoľvek počasí.