Sauny získavajú v dnešnej dobe stále väčšiu popularitu. Rozhodne však nie sú moderným výmyslom. Predpokladá sa, že história sauny sa začala písať už 7 000 rokov pred naším letopočtom vo Fínsku. Prvé sauny boli pravdepodobne miestnosti vykopané do zeme a obložené kameňom. Ich bohaté účinky na ľudský organizmus zaručili, že pretrvali až do dnešnej doby. Tradičná fínska sauna je stále populárna, ale za pozornosť rozhodne stoja i ďalšie typy sáun, ktoré vám dokážu pomôcť posunúť svoje zdravie na novú úroveň. Sauny sú užitočnými pomocníkmi pri relaxácii i liečebných procedúrach. Prezradíme vám o nich viac a veríme, že objavíte typ, ktorý je presne určený pre vaše potreby.
Prečo sa oplatí pravidelne staviť na saunu?
Ak ste ešte neobjavili čaro sauny, nastáva správny čas to zmeniť. Možno bolo vaším novoročným predsavzatím venovať sa viac svojmu zdraviu. Práve sauna môže byť spôsobom, ako k tejto úlohe pristupovať. Moderné štúdie dokazujú, že teplo má pre náš organizmus množstvo benefitov – pomáha uvoľniť namáhané svaly, zrýchľuje metabolizmus a podporuje potenie, ktoré zrýchľuje odvod škodlivých látok z tela. Nesmieme tiež zabudnúť na to, že teplo hrá dôležitú úlohu i pri zmiernení stresu a úzkosti.
Sauny môžu byť skvelým miestom, kde na chvíľu vypnete od okolitého sveta, Načerpáte novú energiu a ponoríte sa do seba. Skôr, ako sa však do sauny vyberiete, nezabudnite na vhodné oblečenie. Rozhodne by ste nemali siahnuť po klasických plavkách, ideálne je staviť na oblečenie vyrobené z prírodných vlákien. Liečivá schopnosť sauny vyplýva z vysokej teploty. Klasické umelé vlákna však na túto teplotu nie sú určené a pri ich nahriatí dochádza k uvoľneniu toxických látok. Práve preto je ideálnym krokom staviť na prírodný materiál, ktorý s vyššou teplotou nemá problém a neohrozí vaše zdravie.
Typy sáun – benefity, ktoré poskytujú nášmu organizmu
Fínska sauna
Jej popularita pretrváva dlhé tisícročia. Teplota vo fínskej saune začína na 60°C a postupne sa zvyčuje až na hodnotu 110°C. Vzdušná vlhkosť sa pohybuje v rozmedzí 10 až 30%. Je mimoriadne obľúbená, ale rozhodne nie je vhodná pre každého. Ak trpíte vysokým krvným tlakom alebo máte iné kardiovaskulárne problémy, k saunovaniu v klasickej saune by ste mali pristupovať opatrne.
Niet pochybností o tom, že má vynikajúce terapeutické i relaxačné vlastnosti. Pomôže vám uľaviť od napätia vo svaloch, poskytuje úľavu od stresu a je skvelá i ako prevencia pred rôznymi sezónnymi infekčnými ochoreniami.
Ak skúšate saunu prvýkrát, nezabudnite na správnu hydratáciu. Pred vstupom do sauny vypite dostatočné množstvo vody a opláchnite sa v sprche. Na začiatku nepridávajte teplotu ani vlhkosť a dovoľte svojmu telu zvyknúť si na prostredie sauny. Využiť môžete i masáž, ktorá zlepšuje prekrvenie pokožky. Táto masáž sa prevádza vďaka použitiu jemnej metličky, ktorá sa vo fínštine nazýva vihta. Tradične sa vyrába z dubových konárikov alebo eukalyptu. Počas svojej prvej sauny je dobré pravidelne sa ochladzovať a dopĺňať potrebné tekutiny. Po ukončení si doprajte dostatočne dlhý relax v kombinácii s ďalšou hydratáciou a malým občerstvením. Relax by mal trvať tak dlho, kým sa neprestane vaše telo potiť a dostane sa späť do svojho prirodzeného režimu.
Infrasauna
Dnes mimoriadne populárny typ sauny, ktorý získava stále väčšiu popularitu. Tradičná sauna, o ktorej sme vám poskytli viac informácií v našom predchádzajúcom bode, využíva ako zdroj tepla klasickú pec alebo elektrický ohrievač. Infrasauna však stavila v tomto smere na špeciálne lampy, ktoré zahrievajú vaše telo bez toho, aby došlo k prehriatiu miestnosti. Svetelné vlny vyžarujúce teplo sú v tomto smere efektívnejšie ako nahriaty vzduch.
Infrasauna dokáže poskytnúť podobné benefity pre organizmus ako klasická sauna, dokáže to však zabezpečiť pri nižšej teplote. Dnes sa predpokladá (a moderné štúdie to dokazujú), že by infrasauna dokázala:
• zmierniť bolesť svalov a kĺbov
• znížiťkrvnýtlak
• zvýčiť rýchlosť odbúravania toxických látok
Rovnako, ako pre tradičnej saune, ani pri infrasaune sa neoplatí podceňovať dehydratáciu organizmu. Ak cítite extrémny smäd, máte problémy s koordináciu a cítite slabosť, prerušte svoj pobyt v saune. Sauny nepredstavujú vytrvalostný šport a je potrebné akceptovať nároky a potreby svojho tela.
Parná sauna
V parnej saune sa dosahuje teplota maximálne 60°C. Ak máte problém so zvládaním vysokej teploty v tradičnej saune, vyskúšať môžete práve parnú saunu. Klasické sauny využívajú suché teplo pochádzajúce z nahriatych kameňov, špeciálnych lámp alebo z uzatvorenej pece. Parné sauny využívajú ako zdroj tepla vodnú paru. Vysoká vzdušná vlhkosť je kľúčom k zdravotným benefitom, ktorá vám parná sauna prinesie.
Zdravotné benefity parnej sauny:
- zníženie prejavov stresu a úzkosti
- zlepšeniezdraviadýchacejsústavy
- podporenie imunitného systému
- zlepšenie zdravia pokožky a podpora jej krásy
- zrýchlenie regenerácie tela po náročnom športovom výkone
- uvoľnenie stuhnutých svalov
- podpora metabolizmu a spaľovania kalórií
Biosauna
Z benefitov klasickej sauny môžete čerpať i v prípade, že si nerozumiete s vysokými teplotami a neznášate ich dobre. V tom prípade vám odporúčame biosaunu, ktorá predstavuje saunu na pomedzí klasickej sauny a parnej sauny. Teplota v biosaune je nižšia ako v klasickej saune a vzdušná vlhkosť je zas o niečo vyššia. Biosaunu môžeme pokojne prirovnať i k miernejšej parnej saune.
Pre organizmus má niekoľko kľúčových výhod. Pomôže vám vychutnať si hĺbkový oddych a relaxáciu, ktoré majú pozitívny dopad na psychickú pohodu. Zároveň zlepšíte prekrvenie pokožky a stimulujete potenie, čo má za následok zrýchlenie detoxikačných procesov. Mnohé biosauny využívajú i esenciálne oleje, ktoré majú za následok navodenie stavu pokoja. Často sú označené i termínom aromasauny. Medzi najčastejšie aromatické oleje, ktoré sa v aromasaune používajú, patrí ruža, levanduľa, eukalyptus a citrusové plody. Použitie esenciálnych olejov vám rozhodne odporúčame – okrem sauny môžete staviť i na masáž aromatickými olejmi.
Procedúry, ktoré sa rozhodne oplatí vyskúšať
Ak uvažujete nad saunou, nezabudnite sa zamerať i naďalšie relaxačné procedúry, ktoré ponúkajú uvoľnenie pre telo i myseľ. V Thermalparku Dunajská Streda môžete okrem prvotriednych sáun vyskúšať i jacuzzi a soľnú kabínu, ktoré majú svoje vlastné liečebné účinky. Jacuzzi, relaxačný kúpeľ v horúcej vode, vám okrem oddychu pomôže i zlepšiť regeneráciu a podporiť lymfatický systém i obehovú sústavu. Za pozornosť stojí i soľná kabína, ktorá je vhodná predovšetkým pre ľudí s astmou, alergiami i častými zápalmi dýchacej sústavy. Vysoká koncentrácia soli a stabilná vlhkosť prostredia pomáhajú bojovať so zápalmi a zlepšujú obranyschopnosť organizmu. Soľná kabína vám môže dokonca zlepšiť kvalitu spánku a dopraje vám skvelú celkovú relaxáciu. Pri svojej návšteve ju rozhodne nevynechajte.
Pravidlá, ktoré by ste pri použití sauny nemali zanedbať
Niekoľko dôležitých pravidiel sme spomenuli už v našich predchádzajúcich bodoch. Pri saune stavte na oblečenie z prírodných vlákien a nezabúdajte na dostatočnú hydratáciu. Zároveň by ste však mali vedieť, že sauny by ste nemali používať v prípade, že váš organizmus bojuje s infekčným ochorením a máte horúčku. V tom prípade dokáže sauna napáchať viac škody ako úžitku a váš celkový zdravotný stav sa môže ešte zhoršiť. Sauny nepredstavujú miesto určené k vytrvalostnému športu. Vždy počúvajte signály, ktorými vám vaše telo dáva jasne najavo, či mu sauna vyhovuje alebo nie.
Po saune si doprajte dostatočné množstvo tekutín a relax. Rozhodne vám neodporúčame kombinovať saunu s nadmerným fyzickým zaťažením. Ak si v konkrétny deň doprajete saunu, zvyšok dňa strávte oddychom. Vyskúšať môžete i meditáciu.
V Thermalparku Dunajská Streda môžete dať šancu i saunovým ceremoniálom, ktoré spájajú zábavu s pozitívnym účinkom sauny na ľudský organizmus Súčasťou ceremoniálov býva i použitie rôznych esenciálnych olejov a solí, ktoré vám pomôžu vychutnať si oddych ešte viac. Ideálne je, ak na saunový ceremoniál vyrazíte so svojimi priateľmi. Nezabudnite na masáž dubovými halúzkami alebo eukalyptom.